...

Türkiye'nin Markası Bodrum 2020 Turizmine ,Nasıl Hazırlanıyor?

Türkiye'nin Markası Bodrum 2020 Turizmine ,Nasıl Hazırlanıyor?

Türkiye'nin gercek turizm yapan tek bölgesi : BODRUM

2019 yılı aralık ayında cinde görülen ve sonrasında tüm dünyayı etkisi altına alan ve ekonomik olarakda tüm dünyayı etkileyen Covid 19 avrupa ülkelerinden sonrada 2020 mart ayında ülkemizde görülmesinden hemen sonra Bilim kurulu bir araya gelerek  olağan üstü toplantı düzenlendi.ilk adımı okulları kapatarak sosyal mesafe ve sonrasında da,başta restoran,avm,cafe,barlar olmak üzere tüm işletmeler gecici olarak kapanmasının ardından,turizme hazırlanan bodrum yarımadası hazırlıklarına ara verdi. iki aylık sürecde kısmen sokağa cıkma yasağı uygulanarak Covid 19'un diğer ülkelere nazaran yayılmasını bi nebze önleyerek vefat sayısını azalmasını sağladı.

Peki bu süreçte Türkiye turizmi nasıl etkilendi?

2019 yılında bi önceki yıla göre yüzde 17 artarak 34 milyar 524 milyon 319 bin dolara cıktı.2020 yılındaki planlamada Turizm ve Seyahat sektöründe başarılı bir yıl olacağı ön görülmesi beklenirken,benzeri olmayan bir olayla karşı karşıya kaldı.Peki bu sürec Turizmdeki süreci nasıl etkiliyor ? Başta antalya ve bodrum olmak üzere iki turistlik bölgede hala oteller acık değil.Otel ve restoran işletmecileri ekonomik olarak cok etkilendi.yılın 6 ayı ic ve dış pazar olmak üzere turist ceken bodrum 1 nisan itibari otellerini acıyordu fakat dünyayı etkileyen Covid 19 virüs ülke turizmine başta bodrum olmak üzere ağır bir darbe yaparak etkisini göstermeye devam ediyor.

1 haziran sürecinde bodrum'da turizm nasıl olur? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın yaptığı acıklamada tebbirli olarak 1 haziran itibari kısıtlamaların kalkacağını duyurarak işletmelerin acılmasını ve mevcut olan seyahat yasaklarının kalmasının ardından bodrum esnafı calışmalarına kaldığı yerden devam etmesi bekleniyor.

Peki bu sürecten bodrum esnafı memnun mu ? 

Türkiye genelinde ilk olarak avm'ler daha sonrasında ise tedbirli olarak kuaförler acılmıştı.1 haziran itibari ise spor salonları,restoran ve oteller hazırlıklarına başlarken bu sürecte kısmi olarak restoran işletmelerinin saat 22:00'ye kadar acık olacağı söylenirken bodrumda bulunan restoran işletme sahipleri bu kararı olumlu bulmadıklarını,virüsün saati olurmu? restoranlarımız ya acılsın yada kapansın diyerek tepkilerini gösterdi